• Uroczyste pasowanie na ucznia

     •  21 października 2022 r. odbyło się w naszej szkole ślubowanie pierwszoklasistów.

           W obecności rodziców, nauczycieli oraz uczniów klas starszych pierwszaki starały się udowodnić, że już dużo się nauczyły i są pełne zapału do dalszej nauki oraz że, zasługują na miano ucznia Szkoły Podstawowej nr 20 w Sosnowcu.

            Zanim nastąpiła podniosła chwila ślubowania, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, recytatorskie i wokalne. Udowodnili, że potrafią śpiewać i recytować wiersze. Po emocjonujących chwilach, nadszedł moment na najważniejszą część uroczystości – pasowanie na ucznia naszej szkoły. W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszaki ślubowali być dobrymi uczniami, godnie reprezentować szkołę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

            Po złożeniu ślubowania, Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia, a pani wicedyrektor wręczała dyplomy. Potem był czas dla reportera-zdjęcia pamiątkowe.

            Miłym akcentem były także podziękowania rodziców złożone dla Dyrekcji Szkoły oraz dla wychowawczyń klas 1a i 1b za przygotowaną uroczystość.

      Potem uczniowie udali się do klas, gdzie czekała na nich "słodka" niespodzianka.

       Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy oraz samych radosnych dni w murach naszej szkoły.

           Wrażenia i emocje tego dnia na długo pozostaną w pamięci uczniów oraz wzruszonych rodziców z dumą patrzących na swoje pociechy. 

      Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tej ważnej dla ich dzieci uroczystości.​​​​​​​

     • WYCIECZKA DO PLANETARIUM

     •    Dnia 17 października 2022r. uczniowie klas IIA, IIB i IIIA  naszej szkoły pod opieką wychowawców pani  Renaty Pawlik, pani Marzeny Szopy, pani Anety Boksy - udali się na wycieczkę do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Odwiedzili największe i najstarsze planetarium  i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Poszerzyli swoją wiedzę z zakresu astronomii podczas obserwacji obrazu nieba .

      Obejrzeli seans pt.,,Jesteśmy gwiazdami" . Uczniowie mogli dowiedzieć się; Co było na początku? Jak powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Choć rzadko na co dzień zdajemy sobie z tego sprawę, składamy się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i odległe galaktyki.

     • Bezpieczeństwo, przede wszystkim...

     • Uczniowie klas 4 w ramach lekcji techniki przygotowali ,,Pana Stop" w celu utrwalenia wiedzy z zakresu znajomości znaków i przepisówruchu drogowego. Uczeń, jako uczestnik ruchu drogowego jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwa i dlatego powinien pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących w czasie poruszania się po drodze. Znajomość tych zasad znacznie zwiększa jego bezpieczeństwo w czasie drogi do i ze szkoły.Pozwoli także na  zwiększenie świadomości oraz przekonanie, że bezpieczeństwo na drodze zależy także od nich. 

      Ekspozycja części prac poniżej, wśród nich ... znalazł się również ,,Pan Dinozaur" 

     • Czytamy Naszym Seniorom

     • Uczennice klasy ósmej współpracujące z nauczycielem bibliotekarzem przygotowały spotkanie czytelnicze dla seniorów Domu Pomocy Społecznej w naszym mieście przy ul. Jagiellońskiej 2.

      Tematem spotkania była powieść Henryka Sienkiewicza pt. Rodzina Połanieckich. Jej fragmenty zaprezentowano mieszkańcom Domu. Uczennice te to Lena K., Maja P., Amelia S. i Emila Z.

      W przerwie Emilia zaśpiewała piosenkę Czerwonych Gitar pt. „Tak bardzo się starałem”

      Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem słuchaczy.

      Oto zdjęcia ze spotkania:

     • AKCJA ,,KOLOROWE KREDKI"

     • Kilka słów, o co nam chodzi:

      Mamy fioła na punkcie kolorów, pomagania i tworzenia…

      Kilka lat temu planując działania związane z wolontariatem postanowiliśmy zorganizować akcję „Kolorowe Kredki”. Pracując z bardzo młodymi wolontariuszami od 6 lat do 16, uczymy ich przede wszystkim, że bycie wolontariuszem nie polega głównie na zbieraniu pieniędzy oraz, iż pracą swoich małych rąk mogą osiągnąć wiele. Staramy się też wpajać im, że do naszych działań możemy wykorzystywać rzeczy i przedmioty, które większość ludzi wyrzuciłaby na śmietnik. Tym razem postanowiliśmy zbierać niekompletne, częściowo zużyte i niepotrzebne kredki.

      Na czym polega nasza akcja?

      Zbieramy kredki następnie pracujemy nad ich obróbką i segregacją.

      Pan Edward nasz najstarszy 80 letni wolontariusz i emerytowany krawiec w jednej osobie zasiada do maszyny i z pozyskanych materiałów szyje kolorowe piórniki. Piórniki zapełnione odrestaurowanymi kredkami są przekazywane do szpitali, szkół przyszpitalnych i świetlic środowiskowych lub do fundacji wspierających dzieci. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkowe małe arcydzieła. Kredkowa biżuteria i inne przedmioty z kredek są przekazywane na różne aukcje charytatywne, wspierając zbiórki pieniędzy.

      Nasza akcja jest akcją proekologiczną wspierającą recykling i uczącą dzieci ograniczania konsumpcyjnego stylu życia.

      Zbiórka trwa do 10- listopada.

      Zapraszamy  

      Szkolny koordynator zbiórki; mgr Ewelina Rajca​​​​​​​

     • Święto Edukacji

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej - nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, pracownikom oświaty administracji i obsługi życzymy : zdrowia, cierpliwości i radości płynącej z Waszej codziennej pracy, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności i powodzenia w życiu osobistym.

      Społeczność szkolna

     • Światowy Dzień Uśmiechu

     • 7 października jest Światowy Dzień Uśmiechu, który został zapoczątkowany w 1999 roku przez Harvey’a Balla, autora ikonicznego już znaku uśmiechniętej, żółtej buźki tzw. smiley face. Znak ten powstał w 1963 roku i błyskawicznie zyskał międzynarodową rozpoznawalność.

      Celem wprowadzenia danego święta do kalendarza było zwrócenie uwagi na to, jak ważny jest uśmiech w naszym życiu.

      Dlatego w tym dniu klasy pierwsze spotkały się z panią higienistką, która przekazała nam informację na temat; Jak ważny jest uśmiech w naszym życiu i jak należy prawidłowo troszczyć się o piękny i zdrowy uśmiech. Omówiła zasadę 4 kroków dla zdrowych i czystych zębów;

      - szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie,

      - używanie dodatkowych akcesoriów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,

      - sięganie po bezcukrową gumę do żucia, kiedy nie mamy możliwości umycia ich po jedzeniu i piciu

      - oraz regularne kontrole u dentysty.

      Te proste czynności wykonywane regularnie, mogą znacząco pomóc w walce z chorobami zębów i poprawić ich ogólny stan oraz wygląd.

     • Akademia Bezpiecznego Puchatka

     • Klasa Ia i Ib realizuje ogólnopolski program edukacyjny ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka", obejmującego tematykę związaną z bezpieczeństwem w czterech sferach: w szkole, na drodze, w domu oraz internecie. ​​​​​​

      W czasie realizacji programu - uczeń kształtuje pewność siebie i umacnia wiarę we własne możliwości,

      - przestrzega zasad współpracy i bezpieczeństwa na terenie placówki i poza nią

      - doskonali umiejętność skupienia uwagi podczas zajęć i projekcji filmu

      - wyrabia nawyk bezpiecznego zachowania się w klasie jak i podczas przerw, zabaw oraz wycieczce szkolnej.

      Jak widać, uczniowie z wielkim zaangażowaniem podjęli działania. Ewaluacją zajęć było utworzenie koła fortuny przypominającego omówione zasady bezpieczeństwa.

     • BUDŻET OBYWATELSKI W SOSNOWCU

     • UWAGA!!! UWAGA!!!

      Prosimy o wsparcia projektu modernizacji PLACU ZABAW PRZY LIPOWEJ! w Budżecie Obywatelskim. Zachęcamy wszystkich do głosowania na ten projekt! Plac zabaw i jego otoczenie jest w fatalnym stanie od lat! Mamy szansę żeby to RAZEM zmienić i sprawić fantastyczne miejsce dla dzieciaków zamieszkujacych okolice naszej szkoły!! Głosowanie odbywa się wyłącznie internetowo i trwa od 30.09 do 10.10.2022r. Link do strony; https://obywatelski.sosnowiec.pl/ Serdecznie podziękowania autorowi za zgłoszenie tego bardzo potrzebnego dla Dębowej Góry projektu!!! Prosimy o Państwa głosy. Każdy głos ma znaczenie! Dajcie znać rodzinie i znajomym, prosimy też o udostępnienie tego postu!

     • Wyjście do Teatru Zagłębia w Sosnowcu

     • 28 września klasa 3 A i klasa 1B wybrały się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na spektakl pt.,,Szewczyk Dratewka" .Sztuka Marii Kownackiej należy do klasyki polskiej dla dzieci. Prześliczna królewna zostaje porwana i uwięziona przez smoka. Zrozpaczony Król wysyła jej na ratunek swoich żołnierzy, nie starcza im jednak odwagi, by zmierzyć się z okrutną bestią, wracają więc okryci hańbą. Tymczasem w zamku pojawia się dzielny szewczyk – Dratewka, który podejmie próbę oswobodzenia Królewny. Zanim jednak mu się to uda, będzie musiał zjednać sobie tajemniczego, czarnego kota i Babę Jagę. ​

      ​​​

      Dzieciaki wspaniale bawiły się podczas przedstawienia, żywiołowo reagowały widząc pojawiające się na scenie postacie, a także pomagali Dratewce w rzucaniu zaklęć.