• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     • „Witam cię kartek szelestem,

      Tytułem na pierwszej stronie,

      witam!

      Bo po to przecież jestem,

      Żebyś mnie ujął w dłonie

      I czytał!”

      Edward Szymański

      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich rozpoczęła odezwa książki do czytelnika. To właśnie czytelnika prosi książka, aby ją ujął w dłonie i czytał, bo los książki zależy od czytelnika, czyli od nas wszystkich, którzy sięgają do książki, czytają ją i rozmawiają na jej temat. Czytanie książek łączy się z dbałością o ich wygląd. Służą temu zakładki, których wykonaniem zajęli się uczniowie klas 1-3 pod opieką p. E. Rajcy.

      Za staranne i oryginalne wykonanie zakładek wręczono dyplomy i nagrody.

      Otrzymali je:

      I Marcelina Lipowiecka z kl. 3a

      II Róża Rogóż z kl. 1b

      Liliana Gryzło z kl. 1 b

      III Szymon Łabaj z kl. 2 a

      Liliana Niewójt z kl. 3 a

      Wyróżnienie:

      Hanna Wejder z kl. 3b

      Eliza Zabłocka z kl. 3b

      Gratulacje!

      W spotkaniu  uczestniczyli uczniowie klas 1-3, którzy również poznali jednego  z baśniowych  bohaterów- Rokisia.

      Organizatorzy

      Agnieszka Mirek, Ewelina Rajca

     • Międzynarodowy Dzień Ziemi

     • Dzień Ziemi lub też Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

      Z tej okazji uczniowie klasy 1a,2a,2b aktywnie zaangażowali się w „Obchody Dnia Ziemi”. Brali udział w apelu zorganizowanym na tą okoliczność. Wykazali się ogromną wiedzą, zainteresowaniem zdrowiem i problemami środowiska, w jakim żyjemy. Tego dnia w szkole królowały kolory- niebieski, zielony, brązowy i czarny (kolory naszej planety). Ponadto uczniowie przygotowali plakaty, piosenki i okrzyki o tematyce ekologiczno-przyrodniczej oraz zdrowotnej. Była świetna zabawa.

     • Spotkanie czytelnicze

     • Dnia 16 kwietnia 2024r. uczniowie klasy czwartej a i piątych  uczestniczyli  w spotkaniu czytelniczym. Sięgnęliśmy tym razem do powieści Hanny Ożogowskiej pt. „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”.

      Jej akcja rozgrywa się w XX wieku i przedstawia tarapaty rodzeństwa, które musiała zamienić się  rolami w czasie wakacyjnego  wyjazdu.  Każde z nich starało się, by rodzina nie zorientowała się, że rozrabiaka Tomek to Tosia, a delikatna i subtelna Tosia walczy  ze strachami i mimo wszystko jest sobą. Powieść ta kiedyś została sfilmowana. W naszym przedstawieniu w roli Tosi wystąpiła Emilia Chodorowska, a w roli Tomka Filip Kluczyński, leśniczego zagrał Krzysztof Więckowiak, a Lena Jamer była jednym z narratorów.

      Dzięki nim uczniowie mogli się  przenieść w peerelowską rzeczywistość dzieci i ludzi dorosłych.

      Agnieszka Mirek

     • Profilaktyka „ WSZAWICA GŁOWOWA” 

     • Wszawica jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową. Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie jest oznaką braku higieny. 

       Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie).

       WSZY MOGĄ PRZYTRAFIĆ SIĘ KAŻDEMU.

       OBJAWY 

      Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia czy grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe, biało-brązowe jaja zwane gnidami. Łatwo je pomylić z łupieżem. Mają one bardziej regularny kształt i trudno je usunąć. Po około 8-10 dniach wykluwają się z nich larwy następnie dorosłe osobniki.

       Dorosła wesz ma od 3 do 4mm, żyje 3-4 miesiące.

       WARTO WIEDZIEĆ

       - Wszy nie skaczą tylko pełzają

       - Nie przenoszą chorób, jednak ich wydzieliny mogą powodować reakcje alergiczne, a rozdrapywanie skóry głowy może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych,

       - Nie bytują na zwierzętach domowych,

       - Poza żywicielem (człowiekiem) mogą przeżyć kilka dni. 

       POSTĘPOWANIE 

       W przypadku stwierdzenia wszawicy należy uznać, że jest to problem całej rodziny, a nie tylko jednego jej członka! 

       Leczenie powinno objąć wszystkich domowników oraz osoby mające bliski kontakt z zarażonym dzieckiem. 

       Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu zakupionego w Aptece, który skutecznie likwiduje pasożyty.

       W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. 

       Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (zabieg ten usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie). 

      Po zakończonej kuracji należy pościel i bieliznę uprać w temperaturze ponad 55 stopni Celsjusza, dzięki temu wszy lub gnidy, które „ukryły” się w niej, zginą i nie będziemy musieli się obawiać powrotu infekcji. 

       Pozostałe przedmioty, takie, jak szczotki i grzebienie, należy przez co najmniej 5 minut gotować. 

      Przedmioty, których nie można gotować lub prać (np. pluszowe zabawki, koce), trzeba szczelnie zamknąć w foliowych torebkach i zostawić w zamknięciu przez 12-14 dni (okres wylęgania się gnid – dorosłe wszy giną po kilku dniach bez dostępu do żywiciela).

       Miejsca, które mogłyby stanowić kryjówkę dla owadów, np. kanapy, materace, meble tapicerowane, trzeba bardzo starannie odkurzyć.

       ŁATWIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ ! 

       Jak zapobiegać wszawicy?

       - dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami), 

       - staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów, 

       - podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka, 

       - uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

       Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2003 r. w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą szkolną oraz zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka w szkole nie przeprowadza się kontroli czystości uczniów.

       Zgodnie z zapisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, opiekę rodzicielską nad uczniem sprawują jego rodzice. 

       W związku z powyższym to do rodziców należy obowiązek systematycznego przeglądu czystości swoich dzieci.

       W przypadku stwierdzenia wszawicy rodzice powinni natychmiast podjąć leczenie, zaleca się by pozostawić dziecko w domu i powiadomić szkołę.

      mgr pielęgniarstwa Klaudia Żuraw.

     • Uwaga konkurs !!! Temat: Symetria krajobrazu

     • Zadaniem konkursowym jest wykonanie fotografii dowolnego obiektu przyrody w ujęciu przedstawiającym symetrię.

       Wymagania konkursowe:

      - Praca musi zostać zaprezentowana w formie zdjęcia formatu A4 (może być większy),

      - Pracę musi charakteryzować dowolna matematyczna symetria fotografowanego obiektu (prosimy nie zaznaczać symetrii na zdjęciu),

      - Pracę należy opisać, wskazując co przedstawia fotografia, należy podać nazwę (opis ten powinien znajdować się wyłącznie na metryczce dołączonej do pracy).

      - Zdjęcie musi mieć charakter autorski.

      Każdy uczestnik może wykonać dowolną liczbę zdjęć.