Projekt Pamięć81
Edukacja regionalna
W ramach edukacji regionalnej uczniowie klas ósmych wraz z p. Beatą Florek-Szymańską odwiedzili w dniu 18.10.2021 Zamek Sielecki i zwiedzili wystwę fotograficzną "Reicherowie z Sosnowca"
Światowy Dzień Zwierząt
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. „Skrzydlaki i futrzaki z wierszy dla dzieci polskich poetów”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas drugich i trzecich, którzy zaprezentowali różne wiersze polskich poetów poświęcone różnorodnym zwierzętom.
Organizatorami konkursy były mgr A. Osika, mgr A.Mirek.
Jurorami konkursu były Pani dyrektor mgr A. Kotwa-Noszczyk,Pani dyrektor mgr J. Płachta, Pani mgr E. Rajca. Pani E. Rajca przyłączyła się również do organizacji konkursu przygotowując upominki dla laureatów i uczestników konkursu. Były to piękne gipsowe figurki.
Występy recytatorskie zakończone zostały znaną i popularną piosenką pt. „Puszek Okruszek” przygotowaną i wykonaną przez uczennice klasy I, które wystąpiły poza konkursem.
Laureatami konkursu zostali:
I Malwina Arseniuk z kl.II a
II Wiktoria Mickoś z kl.II a
III Miłosz Wolny z kl. III b
Po zakończeniu występów i wręczeniu dyplomów i nagród wystąpiła Pani E. Rajca, która przypomniała, że październik to miesiąc dobroci dla zwierząt i uwrażliwiła uczestników konkursu na los zwierząt, które potrzebują naszej pomocy.
Konkurs recytatorski z dnia 7 października b.r. jest kolejną imprezą recytatorską poświęconą różnorodnej tematyce propagującej poezję.
FESTIWAL SZTAFET
Dnia 5.10.2021 na stadionie lekkoatletycznym przy Alei Mireckiego odbył się Festiwal Sztafet.
W zawodach tych chłopcy i dziewczęta biegali w dwóch sztafetach: 4x100 metrów i sztafecie olimpijskiej (800,400,200,100)
O ostatecznym wyniku decydowała suma punktów uzyskanych w dwóch sztafetach.
Ostatecznie nasze dziewczęta w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajęły bardzo dobre II miejsce.
Chłopcy zajęli IV miejsce.
Miejsca, wyniki i składy poszczególnych sztafet.
Olimpijska dziewcząt – II miejsce – 5.05.00 – Zamłynny-Kowalska Maja, Klasa Nikola, Kwapisz Lena, Osowska Nikola.
4x100 dziewcząt – III miejsce – 62.71 – Pilawska Amelia, Ossowska Karolina, Granek Anna, Kozicka Weronika.
Olimpijska chłopców – IV miejsce – 4.34.15 – Kowalik Adam, Pióro Tomasz, Grapa Mateusz, Koronkiewicz Kacper.
4x100 chłopców – V miejsce – 60.30 – Pacek Fabian, Bałżenko Olgierd, Goncerz Kamil, Kochanowski Dawid.
Rezerwowymi byli: Żółtowska Kinga, Korkosz Dominik, Pitek Sebastian.
Gratulacje za udany start – opiekun mgr Arkadiusz Witkowski
ZAWODY LEKKOATLETYCZNE
W dniu 01.10.2021 roku odbyły się zawody lekkoatletyczne na stadionie przy ulicy Mireckiego w Sosnowcu. Dzieci startowały w różnych konkurencjach. Dziewczęta Zosia Okularczyk 5a - 300 m , Aleksandra Butanowicz 5b- 300m, Paulina Tylikowska 7c- 300m, Laura Wiktor 5b- 60m, Karolina Dróżdż 6a- 60m, Derela Martyna 7c- 60m, Natalia Poloczek 7c- 600m miejsce VII, Nadia Kopańska 7c-600m VIII miejsce, Zofia Bałdys 6b- 600m XII miejsce, Aurelia Wożniak 7b, rzut piłeczką palantową VIII miejsce, Chłopcy w składzie: Kacper Mirowski 6a- 300m, Gabriel Malinowski 7c -300m, Oskar Hoksa 5a-1000m, Ksawier Łasiński 5b-300m, Oskar Sarnowski 4a-1000m, Mikołaj Zapała 6b-1000m IV miejsce ,Emil Gawlik 5b- 60m,Bartosz Postulka 6a-60m,Tymek Borowski 6b-60m,Dominik Kulawiak 5b-rzut piłeczką palantową.
Gratulacje za udział w zawodach dla dzieci i wielką determinację za walkę w poszczególnych konkurencjach oraz wspaniałą atmosferę.
Opiekun; nauczyciel wychowania fizycznego mgr Jolanta Cubała.
Gratulujemy!!!
W dniu 28 .09.2021 roku na Górce Środulskiej odbyły się sztafetowe biegi przełajowe.
Uczniowie z naszej szkoły przy dużej konkurencji zajęli V miejsce. Dziewczęta w składzie Zofia Okularczyk 5a, Zofia Bałdys 6b, Aurelia Wożniak 7b, Natalia Poloczek 7c, Nadia Kopańska 7c , Karolina Dróżdż 6a, Aleksandra Butanowicz 5b zdobywając dyplom i cenne punkty dla szkoły. Chłopcy zajęli VIII miejsce w składzie: Kacper Mirowski 6a, Emil Gawlik 5b, Gabriel Malinowski 7c, Kacper Nowak 5b, Ksawier Łasiński 5b, Bartosz Postulka 6a, Mikołaj Zapała 6b, Oskar Sarnowski 4a, Oskar Hoksa 5a.
Opiekun; nauczyciel wychowania fizycznego Jolanta Cubała.
NAUCZYCIELE, RODZICE, UCZNIOWIE
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu informuje, że dnia 1 października 2021 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Tornistra. Inicjatywa ta powstała na mocy porozumienia Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Edukacji w 2018 roku.
Nuczyciele przeprowadzili zajęcia, które miały na celu zaakcentować problem przeciążonych tornistrów uczniowskich, który w sposób znaczący rzutuje na kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz właściwego rozwoju fizycznego dziecka.
Więcej informacji na stronie;
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/akcja-edukacyjna-lekki-tornister
Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych
Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.
W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.
- Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan;
- Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku;
- Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów;
- Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.
SPORTOWE ZMAGANIA
Dnia 1.10.2021 na stadionie lekkoatletycznym przy Alei Mireckiego odbyły się zawody o Puchar MSZS w lekkiej atletyce.
Nasze dziewczęta w klasyfikacji drużynowej Igrzysk Młodzieży Szkolnej osiągnęły bardzo dobry wynik znajdując się na drugim stopniu podium.
Indywidualnie na podium stanęła trójka dziewcząt:
Zamłynny-Kowalska Maja – I miejsce w biegu na 600 metrów – 2.01.67
Klasa Nikola – II miejsce w biegu na 300 metrów
Ossowska Karolina – III miejsce w biegu na 100 metrów.
Pozostałe wyniki naszych zawodników:
Kowalik Adam – V miejsce w biegu na 300 metrów – 44.81
Kozicka Weronika - IX miejsce w biegu na 100 metrów – 15,79
Pióro Tomasz – IX miejsce w biegu na 300 metrów – 46.48
Kwapisz Lena – X miejsce w biegu na 300 metrów – 55,58
Żółtowska Kinga – bieg na 100 metrów – 18.02
Bałżenko Olgierd – bieg na 100 metrów – 15.95
Pilawska Amelia – bieg na 300 metrów – 56.49
Pacek Fabian – bieg na 300 metrów – 51.98
Granek Anna – bieg na 600 metrów – 2.36.91
Osowska Nikola – bieg na 600 metrów – 2.41.88
Sroka Natalia – skok w dal – 3.25
Staszewska Dominika – skok w dal – X
Swoboda Natalia – pchniecie kulą – 6.30
Furman Jagoda – pchnięcie kulą – 4.89
Gratulacje za udany start – opiekun Arkadiusz Witkowski
Spotkanie z Policjantem
29.09.2021 r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa w szkole, na placu zabaw i drodze. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa poruszania się na drodze, ścieżkach rowerowych i pieszych, numerów alarmowych oraz wielu ważnych w życiu codziennym reguł i przepisów do których nalezy się stosować w naszej codzienności.
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Wycieczka klas IIa, IIIa, IIIb
9Spotkanie z przewodnikiem , który oprowadzał nas po Skansenie oraz opowiadał o życiu naszych przodków. Zabrał nas do najciekawszych obiektów. Zobaczyliśmy m.in. zagrody dawnych gospodarzy, szkołę, młyn wodny i kościół. Odwiedziliśmy stado muzealnych owiec, kozy, a także Barcelonę i Pirata – dwa nowe konie pasące się na parkowych łakach.
Program edukacyjny promujący zdrowe odżywianie "5 porcji warzyw, owoców lub soku"
Klasy IIIa i IIIb przystąpiły do programu edukacyjnego promującego zdrowe odżywianie "5 porcji warzyw,owoców lub soku" wspieranego przez MEiN, Agencję Rynku Rolnego, Państwową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną, KUPS. Koordynatorem programu jest pani mgr Anna Zawadzka.
Praca z materiałami edukacyjnymi ,,Wyrusz z nami w owocowo-warzywno-sokową przygodę ! ".
PUCHAR DLA DZIEWCZĄT !!!
Dnia 28.09.2021 na Górce Środula odbyły się Mistrzostwa Sosnowca Szkół Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej nasze dziewczęta zaliczyły bardzo udany debiut w tym sezonie sportowym wygrywając z dużą przewagą z pozostałymi sztafetami. W nagrodę za trudy rywalizacji z radością odebrały cenny puchar.
Skład zwycięskiego zespołu: Klasa Nikola, Granek Anna, Kozicka Weronika, Zamłynny Maja, Kwapisz Lena, Pilawska Amelia, Osowska Nikola, Żółtowska Kinga.
Chłopcy w tej kategorii zajęli IV miejsce.
Skład zespołu: Kochanowski Dawid, Kowalik Adam, Pióro Tomasz, Porębski Filip, Bałżenko Olgierd, Pacek Fabian, Koronkiewicz Kacper.
Gratulujemy osiągniętego sukcesu i czekamy na kolejne trofea.
Opiekun Arkadiusz Witkowski
Pierwsze spotkanie uczniów klasy I z biblioteką szkolną
Pierwszoklasiści- uczniowie kl. I a i I b uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Była to pierwsza oficjalna wizyta urozmaicona poznaniem wierszy J. Brzechwy i A. Fredry i wspólną zabawą tekstami przeczytanych utworów.
Sport Klub dla klas II i III
Sport Klub to dodatkowe nieodpłatne pozalekcyjne zajęcia sportowe, które w naszej szkole prowadzi mgr Eliza Piwowar, która odbyła szkolenie w AWF Katowice "WF z AWF Aktywny powrót do szkoły".
Sport Klub w naszej szkole odbywa się w każdy czwartek od 15.45 do 16.30 na sali gimnastycznej. Obowiązuje strój sportowy i obuwie zmienne. Zajęcia w grupie do 20 osób - pozostały ostatnie wolne miejsca.
Zapisu można dokonać u prowadzącej zajęcia.Sport Klub to dodatkowe nieodpłatne pozalekcyjne zajęcia sportowe, których celem jest:- aktywizacja dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, która umożliwi poprawę kondycji fizycznej po okresie hipokinezji w czasie epidemii SARS-CoV;- przeprowadzenie diagnozy wybranych aspektów stanu kondycji fizycznej i stanu zdrowia dzieci oraz młodzieży. Będzie podstawą do przygotowania analizy i rekomendacji do dalszych działań zmierzających do poprawy kondycji fizycznej uczniów.Serdecznie zapraszamy!
Nowoczesna edukacja ekologiczna w szkole podstawowej.
Program edukacyjny marki BRITA –,,Filtrujemy dla Bałtyku!’’
Klasa III a przystąpiła do programu edukacyjnego "Filtrujemy dla Bałtyku’’. Jest to bardzo inspirujący i wielopoziomowy program edukacji ekologicznej, który motywuje do zmian i dokonywania świadomych wyborów przede wszystkim dzieci, ale również dorosłych.
Więcej na ten temat można poczytać pod wskazanymi linkami, gdzie są zawarte interesujące informacje, filmy edukacyjne oraz karty pracy dla młodszych i starszych uczniów.
Sukces sportowy !!!
Dnia 16.09.2021 na zebraniu nauczycieli wychowania fizycznego organizowanym przez Miejski Szkolny Związek Sportowy w Sosnowcu zostały rozdane puchary w klasyfikacji generalnej na ,,Najbardziej usportowioną szkołę” w roku szkolnym 2019/2020.
Nasza szkoła otrzymała ten najcenniejszy za zdobycie I miejsca w Igrzyskach Dzieci w kategorii dziewcząt.
Ogromne gratulacje dla naszych dziewcząt!
W tym roku szkolnym ponownie powalczymy o podobne trofeum.
Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele wychowania fizycznego.
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września uczniowie klasy IIIa mieli okazję uczestniczyć w Międzynarodowym Dniu Kropki (International Dot Day). Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Wspólnie obejrzeliśmy film o głównej bohaterce Vashti, książki Petera Reynoldsa. Poznaliśmy jej historię, która za sprawą małej kropki uwierzyła w siebie. Potem wyklejaliśmy plastelinowymi, małymi kropkami kolorową tęczę. Powstały wspaniałe dzieła sztuki. Poniżej możesz obejrzeć flm o małej bohaterce Vashti - The Dot - Kropka (Lektor PL)
,,PAMIĘTAMY"
Nasza szkoła przystąpiła do projektu skierowanego do uczniów i nauczycieli szkół podsyawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego JEGO GŁÓWNYM CELEM JEST PRZYGOTOWANIE DZIECI I MŁODZIEŻY DO ŚWIADOMEGO PRZEŻYWANIA 40 ROCZNICY WPROWADZENIA W POLSCE STANU WOJENNEGO.
ZNANY SOSNOWIECKI ARTYSTA
Na prośbę Urzędu Miasta w Sosnowcu klasa 8 b wraz z wychowawcą Beatą Florek-Szymańską w roku szkolnym 2021/2022 będą opiekować się grobem Mariana Maliny pochowanego na tutejszym cmentarzu.
HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Klasy I – uroczyste rozpoczęcie roku odbędzie się w sali gimnastycznej o godzinie 9.00.
Ze względów epidemiologicznych w uroczystości może brać udział jeden rodzic / opiekun. Następnie uczniowie wraz z wychowawcą przechodzą do sali lekcyjnej.
Klasa IA wychowawca mgr Renata Pawlik sala nr 12
Klasa IB wychowawca mgr Marzena Szopa sala nr 9
Klasy II – III – rozpoczęcie roku odbędzie się o godzinie 9.30 w przypisanych salach lekcyjnych, ze względów epidemiologicznych w uroczystości rodzice nie biorą udziału.
Klasa II A wychowawca mgr Aneta Boksa sala nr 11
Klasa III A wychowawca mgr Anna Zawadzka sala nr 13
Klasa III B wychowawca mgr Aleksandra Osika sala nr 10
Klasy IV – VI – rozpoczęcie roku odbędzie się o godzinie 10.00 w przypisanych salach lekcyjnych, ze względów epidemiologicznych w uroczystości rodzice nie biorą udziału.
Klasa IV A wychowawca mgr Magdalena Sowa sala nr 20
Klasa IV B wychowawca mgr Aleksandra Urgacz sala nr 14
Klasa V A wychowawca mgr Edyta Grela sala nr 21
Klasa V B wychowawca mgr Beata Cieślak sala nr 16
Klasa VI A wychowawca mgr Ewa Jurkiewicz -Dłutek sala nr 24
Klasa VI B wychowawca mgr Kamila Ogrodowiak sala nr 26
Klasy VII – VIII – rozpoczęcie roku odbędzie się o godzinie 10.30 w przypisanych salach lekcyjnych, ze względów epidemiologicznych w uroczystości rodzice nie biorą udziału.
Klasa VII A wychowawca mgr Wioletta Biendziszewska -Czerw sala nr 17
Klasa VII B wychowawca mgr Honorata Orzechowska sala nr 8
Klasa VII C wychowawca mgr Dorota Hanc sala nr 25
Klasa VIII A wychowawca mgr Katarzyna Jakubczyk sala nr 22
Klasa VIII B wychowawca mgr Beata Florek-Szymańska sala nr 15
Klasa VIII C wychowawca mgr inż. Dorota Hysa sala nr 27
Klasy IV-VIII wychodzą ze szkoły po dwóch godzinach lekcyjnych przeznaczonych na omówienie spraw organizacyjnych ( w tym zasad bezpieczeństwa sanitarnego i w ruchu drogowym).
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie