Wycieczka była bardzo pouczająca, ciekawa i pracowita. Dlaczego ? Więcej można poczytać na stronie Stowarzyszenia Betlejem
http://betlejem.org/language/pl/o-nas/stowarzyszenie/
Wycieczka była bardzo pouczająca, ciekawa i pracowita. Dlaczego ? Więcej można poczytać na stronie Stowarzyszenia Betlejem
http://betlejem.org/language/pl/o-nas/stowarzyszenie/
Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie Uczniów VIII klasy szkoły podstawowej ,
proszę o zapoznanie się z treścią załączonego listu Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej
2018.12.04_list-minister-edukacji-narodowej-do-rodzicow_rekrutacja-2019-2020.docx
Dnia 11.12.2018 w Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu rozegrany został turniej fazy grupowej Mistrzostw Sosnowca Szkół Podstawowych w Koszykówce Dziewcząt rocznika 2006 i młodszych.
Nasze dziewczęta w pierwszym meczu wygrały z SP 22 13:10. W kolejnym graliśmy z SP 6 i po zaciętej walce ulegliśmy im 2:6. Trzeci mecz to też przegrana z gospodarzem turnieju klasą sportową z SP 45 0:29. W ostatnim spotkaniu nasze dziewczęta pokonały SP 10 11:8. Dało to nam trzecie miejsce wśród sześciu drużyn biorących udział w rywalizacji w tej grupie. Ostatecznie nasz zespół uplasował się na pozycji V-VI sosnowieckich rozgrywek.
W naszej drużynie wystąpiły: Barczyk Julia, Czechowska Amelia, Granek Anna, Jakubczyk Zuzanna, Klasa Nikola, Kolińska Amanda, Kurek Oliwia, Pacia Klaudia, Rokicka Olga, Skowrońska Patrycja, Postulka Anna, Sroka Natalia, Wójcik Justyna, Zaręba Natalia,
Dziękujemy wszystkim naszym dziewczętom za ambitną walkę.
Opiekun: mgr Arkadiusz Witkowski.
W turnieju mikołajkowym w piłce siatkowej,który odbył się w IX Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu nasi uczniowie zajęli I miejsce wygrywając wszystkie mecze po 3:0 w setach zdobywając dyplom i nagrody rzeczowe.Pani Dyrektor Ewelina Stasik oprowadziła naszych uczniów po szkole informując o kierunkach jakie zostały utworzone.Były rozmowy z naszymi absolwentami oraz nauczycielami z poszczególnych przedmiotów.To był bardzo ciepły i sympatyczny dzień pełen pozytywnych wrażeń. Uczniowie biorący udział w zawodach: Oliwia Bałżenko,Nikola Pacek,Julia Nosal,Olimpia Chmura,Paulina Gębczyńska, Nikola Kudełka, Aleksandr Furmańska,Wiktor Chałupczak, Piotr Kowalski, Filip Bałaga, Mikołaj Kucharek, Marcel Łączek. Życzymy dalszych sukcesów sportowych! Opiekun; mgr Jolanta Cubała
W dzisiejszym dniu - 6 grudnia, wszystkie dzieci w naszej szkole z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa – Mikołaja. Od samego rana nasłuchiwały dźwięku znanego dzwonka. Mimo braku białego puchu, jak co roku św. Mikołaj przybył do dzieci. W tym dniu, nie tylko Mikołaj dawał podarunki-również dzieci miały przygotowane prezenty dla gościa w postaci wierszy i piosenek. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.
W ramach działań związanych z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klas od 1- 8 wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym "Pocztówka do niepodległości".
Prace plastyczne zostały ocenione w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-3 i klasy 4-8.
W klasach młodszych:
I miejsce zajęła Karolina Dróżdż /kl. III a/,
II miejsce zajęła Martyna Warzecha /kl. I b/,
III miejsce zajęła Tamara Yeghiazaryan /kl. III a/
W klasach starszych:
I miejsce zajęła Martyna Gulińska /kl. VII b/,
II miejsce zajęła Roksana Stachowska /kl. VI a,
III miejsce zajął Konrad Stępniak / kl. VI b/.
Wyróżnienia otrzymali: Anna Yeghiazaryan /kl. 4 c/, Aleksandra Michalik /kl. 4 b/, Aleksander Górniak /kl. IV c/.
Organizatorki konkursu: mgr Beata Florek-Szymańska, mgr Katarzyna Zmarlak, mgr Edyta Grela, mgr Beata Cieślak
W dniu 9 listopada o godzinie 11:11 w ramach świętowania 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy w ramach akcji "Rekord dla Niepodległości" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Wydarzeniu towarzyszyły apele patriotyczne, których celem jest jednoczenie młodzieży w duchu historii Polski.
Witamy Was serdecznie i dzielimy się informacją o kolejnym, wspólnym sukcesie.
Z radością możemy poinformować, że dokonaliśmy podsumowania rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób organizowanym 16.10.2018 od godziny 12:00 do godziny 12:30 w całej Polsce.
Policzyliśmy na podstawie sprawozdań, zdjęć oraz filmów osoby, które brały udział w biciu rekordu. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania osób z całego kraju, współpracy instytucji, placówek i firm.
Tym samym uroczyście informujemy, że aż 116 342 osób prowadziło resuscytację na 7 465 fantomach w 1 155 instytucjach. Oznacza to, że wspólnie pobiliśmy rekord z 2015 roku, który wynosił 92 049 osób. Było nas więc więcej o 24 299 osób, dziękujemy!!!
Mamy jednocześnie nadzieję, że akcja przyczyniła się do zwiększenia społecznej świadomości jak ważna jest umiejętność ratowania ludzkiego życia w nagłych sytuacjach.
Dziękujemy!
Piszemy do Was chcąc ogromnie podziękować za wspólne bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób z okazji “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”.
We wspólną sprawę popularyzacji wiedzy o pierwszej pomocy włączyła się cała Polska. To niesamowite jak Wielu z Was prężnie działało w tym dniu. Byliśmy razem od morza po góry, przeróżne instytucje i ludzi w każdym wieku.
Wszyscy pytają o rekord i ilość biorących udział osób.
Na wyniki trzeba jeszcze trochę poczekać. Cały czas liczymy przesyłane przez Was liczby.
O wynikach już niedługo chętnie Was powiadomimy.
Największym rekordem a zarazem sukcesem jest jednak Wasze zaangażowanie i współpraca lokalna pomiędzy instytucjami co zaowocowało pięknym, kolorowym dniem w środku złotej, polskiej jesieni.
Pozdrawiamy serdecznie
Fundacja WOŚP
Dział Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować
Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Tymczasem, jak podaje GIS, tornistry bywają o wiele cięższe, uczniowie zabierają bowiem ze sobą niepotrzebne do nauki przedmioty, takie jak zabawki, ciężkie piórniki i bidony z piciem.
Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia.
- tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców.
- ciężar powinien być rozłożony symetrycznie.
- cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej.
- tornister powinien mieć równe, szerokie szelki.
- długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców.
- zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
- tornister należy nosić na obu ramionach.
- konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.
Główny Inspektorat Sanitarny w porozumieniu z Fundacją Rosa i Fundacją Sensoria organizuje akcję "Lekki Tornister". Ma ona na celu uświadomienie przede wszystkim dorosłym, że nadmiernie przeładowane plecaki ich dzieci to poważny problem zdrowotny na przyszłość. Zbyt wielki ciężar to nie tylko ból pleców czy niewygoda, z czasem może prowadzić do schorzeń kręgosłupa, kłopotów z kolanami czy nawet nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Warto o tym pamiętać, gdy przygotowujemy nasze dzieci do szkoły - przypomina Agnieszka Łesiuk z Fundacji Sensoria.
W V, ubiegłorocznej edycji kampanii "Lekki Tornister" wzięły udział 722 szkoły podstawowe z całej Polski. Każda placówka otrzymała pakiet materiałów edukacyjnych, przy pomocy których nauczyciele realizowali wśród uczniów specjalne lekcje poświęcone właściwemu pakowaniu szkolnych plecaków i dbaniu o prawidłową postawę ciała. Ponadto, w wybranych szkołach odbyły się prelekcje na temat profilaktyki wad postawy oraz akcja ważenia plecaków.
Akcją ważenia tornistrów objęto 510 dzieci. Sprawdzano wszystkie kluczowe elementy: wagę poszczególnego ucznia, ciężar jego plecaka (zarówno pustego, jak i z zawartością), wagę rzeczy niezbędnych do nauki w danym dniu, jak i tych, które dziecko zabrało ze sobą, a które nie były mu potrzebne. Wszystkie plecaki ważyły ponad półtorej tony (1521,25 kg); najwięcej - tornistry pierwszoklasistów, średnio 3,05 kg. Przeciętnie dzieci nosiły w swoich plecakach 0,12 kg niepotrzebnych przedmiotów, ale rekordzista miał ich aż 1,3 kg. 246 dzieci, czyli co drugie badane miało tornister, którego waga przekraczała 10 proc. masy jego ciała, z czego obciążenie aż 226 toreb i plecaków wynikało z zawartości rzeczy niezbędnych do nauki.
Chociaż te dane są wciąż alarmujące, "Lekki Tornister" przynosi widoczne efekty. W porównaniu do poprzedniej edycji, plecaki wraz z całą zawartością są o ponad pół kilograma lżejsze, a dzieci zabierają do szkoły o 0,88 kg mniej niepotrzebnych, dodatkowych przedmiotów. I najważniejsze: liczba uczniów, u których waga tornistra z powodu zbędnej zawartości przekracza 10 procent masy ich ciała, zmniejszyła się siedmiokrotnie - poinformowała Agnieszka Łesiuk.
ÓSMOKLASIŚCI - w zakładce INFORMACJE DLA UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH znajdują się ważne dla Was informacje.
Karta ŚKUP dla dzieci:
Rodzice, sprawdźcie dlaczego MUSICIE wyrobić dzieciom kartę ŚKUP.
Dzięki niej zaoszczędzicie pieniądze.
Karta ŚKUP: Dzieci i młodzież od 7. do 16. roku życia może od 1 stycznia 2018 r. jeździć za darmo autobusami, tramwajami i trolejbusami na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nie tylko do szkoły, ale też na zajęcia dodatkowe, na basen, do kina. Na razie na podstawie legitymacji szkolnej, ale od 1 czerwca 2018 r. muszą mieć własną kartę ŚKUP. Sprawdź, jakie są zasady korzystania z darmowych przejazdów, gdzie i jak wyrobić kartę oraz ile za to trzeba zapłacić
Jak wyrobić dziecku kartę ŚKUP, żeby miało prawo do bezpłatnych przejazdów? Należy wyrobić dziecku kartę spersonalizowaną, zawierającą dane identyfikacyjne użytkownika. Może z niej korzystać wyłącznie posiadacz karty. Taką kartę można otrzymać na pisemny wniosek. Można go składać w Punkcie Obsługi Klienta (lista punktów jest na stronie portal.kartaskup.pl, obecnie jest 41 takich punktów, w większych miastach – po 4 lub 5, w większości w salonach Kolporter, czynne w dni powszednie od 8 lub 9 do 18 lub 19, tylko w Rudzie Śląskiej w Tesco czynny od 10 do 20, i w soboty od 9 do 15), w Punkcie Obsługi Pasażera (obecnie jest 8 takich punktów w największych miastach) lub przez internet (za pośrednictwem Portalu Klienta na stronie portal.kartaskup.pl).
Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie, które musi mieć format dowodowy, z wyraźnie widoczną twarzą.
W POK zdjęcia wykonywane są bezpłatnie.
Kartę można odebrać wyłącznie w wybranym w momencie składania wniosku Punkcie Obsługi Klienta (nie w Punkcie Obsługi Pasażera). Karta zamówiona w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godz. 8.00-18.00 będzie dostarczona do wybranego POK po godz. 16.00 następnego dnia roboczego. Karta zamówiona w sobotę (w godz. 9.00-15.00) oraz w niedzielę i święta (czyli zamówiona przez internet) będzie spersonalizowana pierwszego dnia roboczego po otrzymaniu zamówienia i dostarczona do POK kolejnego dnia roboczego po godz. 16.00, tj. jeśli karta zamówiona została w sobotę, do wybranego POK zostanie dostarczona we wtorek.
Czy dziecko może samodzielnie złożyć wniosek o kartę ŚKUP i odebrać kartę, czy musi to za nie zrobić rodzic? Dzieci, które ukończyły 13. rok życia, mają możliwość zarówno samodzielnego złożenia wniosku, jak i odbioru karty ŚKUP. Wniosek dla dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia składają rodzice (opiekunowie). Wniosek można wypełnić na Portalu Klienta albo w punktach obsługi klienta (POK). Odbioru karty dokonuje się w POK. Podczas składania wniosku lub odbioru karty w POK należy okazać dokument dziecka, tj. paszport, dowód osobisty albo dokument potwierdzający stosunek przedstawicielstwa, tj. akt urodzenia, postanowienie sądu o ustanowieniu opieki.
Czy wyrobienie karty ŚKUP dla dziecka jest bezpłatne? Tak, ale tylko jeśli złożymy wniosek o wydanie spersonalizowanej karty w Punktach Obsługi Klienta. Jeśli wniosek o wydanie karty składany będzie przez Portal Klienta w internecie, system poprosi o dokonanie tzw. wpłaty inicjalnej, w wysokości 20 zł. Będzie można ją wnieść przez system szybkich płatności eCard. Opłata pobierana przy zamówieniu drogą elektroniczną jest w całości przekazywana na zasilenie karty i może być wykorzystana przez użytkownika na zakup dostępnych usług np. biletów komunikacji czy też uiszczenia opłaty parkingowej. Dzieciom te 20 złotych na karcie ŚKUP jednak się prawdopodobnie nie przyda, więc najlepiej złożyć wniosek w Punktach Obsługi Klienta. W momencie odbioru karty dziecka należy zakodować na niej przysługującą ulgę na przejazdy.
Jakie są zasady bezpłatnego korzystania z komunikacji przez uczniów? Młodzież urodzona w okresie od 1 stycznia do 30 września – posiada uprawnienie do 30 września roku kalendarzowego, w którym uczeń skończył 16. rok życia, czyli dziecko urodzone np. 20 maja 2002 roku może korzystać bezpłatnie z komunikacji do 30 września 2018 r. Młodzież urodzona w okresie od 1 października do 31 grudnia – posiada uprawnienie do 16. rocznicy urodzin, czyli np. dziecko urodzone 20 października 2002 roku może korzystać bezpłatnie z komunikacji publicznej do 20 października 2018 r.
To wielka oszczędność dla rodziców, bo uprawnienie do bezpłatnych przejazdów nie dotyczy tylko podróży do szkoły i ze szkoły do domu, ale obowiązuje przez całą dobę, i 365 dni w roku, również w wakacje, ferie i święta.
Ale uwaga! Z uprawnienia dzieci mogą korzystać na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, ale tylko do końca maja 2018 roku. Od 1 czerwca 2018 r. uprawnienie będzie musiało być zakodowane na karcie ŚKUP (Śląskiej Karcie Usług Publicznych) i tylko na tej podstawie będzie można korzystać z bezpłatnych przejazdów. Czyli każde dziecko do lat 16., które chce korzystać z bezpłatnych przejazdów, musi mieć wyrobioną kartę ŚKUP, jeśli jeszcze z niej nie korzysta. Każda osoba korzystająca z tego uprawnienia będzie miała obowiązek odbijania swojej karty w pojazdach.
To oznacza, że te dzieci, które jeszcze nie mają karty ŚKUP, a chcą mieć prawo do bezpłatnych przejazdów, muszą do 31 maja 2018 roku, wyrobić taką kartę. Nawet jeśli nie poruszają się na co dzień autobusami czy tramwajami, to warto, żeby rodzice wyrobili im taką kartę, bo przyda się np. gdy będą z klasą jechać do zoo albo do teatru, albo w przyszłości będą chciały uczęszczać na basen w odległej dzielnicy albo innym mieście.
LISTA PUNKTÓW OBSŁUGI KLIENTA W SOSNOWCU
Adres |
|
Pon-pt |
Sobota |
Niedziela |
ul. Staszica 8B (CH Plejada) |
Kolporter |
09:00-19:00 |
09:00-15:00 |
nieczynne |
ul. Targowa 12 |
Kolporter |
08:00-18:00 |
09:00-15:00 |
nieczynne |
ul. Koszalińska 1a |
Kolporter |
08:00-18:00 |
09:00-15:00 |
nieczynne |
ul. Modrzejowska 22 |
08:00-18:00 |
09:00-15:00 |
nieczynne |
Bliższe informacje w linkach podanych poniżej :
https://portal.kartaskup.pl/punkty-obslugi-klienta
INSTRUKCJA_ZAMAWIANIA_KART_SKUP(1).doc
UWAGA !!! Szkoła NIE ZAMAWIA KART ŚKUP .
Ważne- bezpłatne kody do Kart ŚKUP (tokeny) są do odebrania bezpłatnie w sekretariacie przez rodziców dzieci - posiadając kod nie trzeba opłacać kwoty 20 zł. za złożenie wniosku przez internet .
Za zamówione przy użyciu tokenów spersonalizowane karty ŚKUP, które nie zostaną odebrane w POK lub zostaną zamówione z błędami (np. w nazwisku, imieniu, Pesel) KZK GOP zastrzega sobie prawo do wystąpienia o pokrycie kosztu wyprodukowania karty i jej przekazania do POK poprzez obciążenie zamawiającego kartę kwotą 20,00 zł .
Szczegółowy sposób zamawiania kart opisano w rozdziale IV
Ważne - przed przystąpieniem do zamawiania kart należy przygotować aktualne zdjęcia uczniów dla których będą zamawiane karty.
Powered by aSc EduPage